These are the Torbay Council candidates for the May 2nd election

Elections coverage

On the 2nd of May, tens of thousands of voters will travel to polling stations in Torbay, to vote for the next batch of councillors.

They are the first elections since the Snap-Election in 2017 and fireworks are highly anticipated. The national political scene is forging a highly volatile political atmosphere, and recent by-elections across the country are producing interesting voting shifts.

Torquay and Paignton will elect some 36 councillors next Thursday, and here are all the candidates for each ward.

Torquay & Paignton

Barton with Watcombe ward – 3 seats up for election

  1. Martin Brook – Conservative Party
  2. Steve Darling – Liberal Democrat
  3. John Dudley – Liberal Democrat
  4. Lindsay Glazebrook – Conservative Party
  5. Swithin Long – Liberal Democrat
  6. Dani Passmore – Labour Party
  7. Julie Richardson – Green Party
  8. Jackie Wakeham – Independent

Collaton St. Mary ward – 2 seats up for election

  1. Heather Emily – Green Party
  2. Tim King – Independent
  3. Christine Margaret Pountney – Liberal Democrat
  4. John Thomas – Conservative Party

Furzeham with Summercombe ward – 3 seats up for election

  1. Elliot Abercrombie – Conservative Party
  2. Steve Bryant – Conservative Party
  3. Mike Cuggy – UKIP
  4. Vic Ellery – Independent
  5. John Fallon – Green Party
  6. Dave Fordham – Liberal Democrat
  7. Eileen Joyce Fox – Liberal Democrat
  8. David Greenway – Conservative Party
  9. Richard Anthony Haddock – Independent
  10. Mike Morey – Independent
  11. Mark Jonathan Poutney – Liberal Democrat
  12. Jackie Stockman – Independent

Kings Ash ward – 2 seats up for election

  1. Josh Michael Adams – Labour Party
  2. Eddie Harris – Labour Party
  3. Catherine Julia Johns – Liberal Democrat
  4. John Kavanagh – Conservative Party
  5. Neil Rolfe – Green Party
  6. Judith Somerville – Liberal Democrat
  7. Jackie Thomas – Conservative Party
  8. Dave Watt – Independent

Churston with Galmpton ward – 2 seats up for election

  1. Jane Hughes – Green Party
  2. Bill Ingham – Labour Party
  3. Karen Kennedy – Conservative Party
  4. Judith Mills – Conservative Party
  5. Katherine Oliverio – Liberal Democrat
  6. Dennis Ronald Shearman – Liberal Democrat

Clifton with Maidenway – 2 seats up for election

  1. Jackie Colby – Independent
  2. Ian Peter Allen Doggett – Liberal Democrat
  3. Maggi Douglas-Dunbar – Liberal Democrat
  4. John Fellows – Conservative Party
  5. Chris Harvey – Labour Party
  6. Sue Kenning – Green Party
  7. Eric Vernon Rossiter – Labour Party
  8. Di Stubley – Conservative Party

Cockington with Chelston ward – 2 seats up for election

  1. Nicole Amil – Independent
  2. Andrew Barrand – Conservative Party
  3. Alistair Kevin Brierley – Liberal Democrat
  4. Colin George Charlwood – Independent
  5. Jack William Critchlow – Labour Party
  6. Mark Dent – UKIP
  7. Jane Head – Conservative Party
  8. Lily Rosanna James – Liberal Democrat
  9. Julia Elizabeth Neal – Labour Party
  10. Mick Tait – Green Party

Ellacombe ward – 2 seats up for election

  1. Jermaine Atiya-Alla – Liberal Democrat
  2. Amanda Castle – Conservative Party
  3. John Robert Coombs – Labour Party
  4. Jack William Dart – Liberal Democrat
  5. Paul Jones – Conservative Party
  6. Hazel Robertson – Green Party
  7. Steffi Rox – Independent
  8. Cindy Stocks – Independent
  9. Steve Walsh – UKIP

Goodrington with Roselands ward – 2 seats up for election

  1. Jane Barnby – Conservative Party
  2. Neil Cussons – Labour Party
  3. Rick Heyse – Liberal Democrat
  4. Lee Howgate – Liberal Democrat
  5. Dereck Mills – Independent
  6. Malcolm Turner – Green Party
  7. Alan John Tyerman – Conservative Party
  8. Ian Paul Walsh – UKIP

Preston ward – 3 seats up for election

  1. Wendy Cyinthia Avenell – Liberal Democrat
  2. Chris Avery – UKIP
  3. Sophie Downs – Green Party
  4. Eileen Harvey – UKIP
  5. Chris Lewis – Conservative Party
  6. Liz Parnell – Labour Party
  7. Tom Pentney – Liberal Democrat
  8. Mary Royle – Labour Party
  9. Mike Stockman – Liberal Democrat
  10. Lynn Sykes – Conservative Party
  11. David Thomas – Conservative Party
  12. Stephen Wood – Labour Party

Roundham with Hyde ward – 2 seats up for election

  1. Tim Ahlbeck – Independent
  2. Christine Elizabeth Carter – Liberal Democrat
  3. Paula Jacqueline Hermes – Green Party
  4. Barbara Lewis – Conservative Party
  5. Sam Moss – Green Party
  6. Nigel John Penny – Liberal Democrat
  7. Chris Robson – Conservative Party
  8. Jen Walsh – UKIP

St. Marychurch ward – 3 seats up for election

  1. Richard Boyles – Green Party
  2. Julie Brandon – Independent
  3. Deborah Ellen Brewer – Liberal Democrat
  4. Anne Brooks – Conservative Party
  5. Keith Peter Christmas – Labour Party
  6. Hazel Foster – Conservative Party
  7. Jenny Giel – Green Party
  8. Gill Hayman – Liberal Democrat
  9. Ray Hill – Conservative Party
  10. Paul Moor – Independent
  11. Brian Jeffrey Roberts – Independent
  12. Mike Simpson – UKIP
  13. David Andrew Ward – Liberal Democrat

Tormohun ward – 3 seats up for election

  1. Helen Boyles – Green Party
  2. Mandy Darling – Liberal Democrat
  3. John Doherty – Conservative Party
  4. Robert Excell – Independent
  5. Lucius Gray – Conservative Party
  6. Roger Heath – Conservative Party
  7. Suzannah Jones – independent
  8. Ginny Keyes – Labour Party
  9. Cordelia Louise Law – Liberal Democrat
  10. Jimi Neary – Green Party
  11. Nick Pentney – Liberal Democrat
  12. Richard Spreckley – Green Party
  13. Lyn Stone – Independent

Wellswood ward – 2 seats up for election

  1. Gill Baker – Green Party
  2. Nick Bye – Conservative Party
  3. Fiona Jane Hess – Liberal Democrat
  4. Fiona Helen Roberta Mcphail – Liberal Democrat
  5. James O’Dwyer – Conservative Party
  6. Kenneth Alan Stiling – UKIP
  7. Richard Thomas – Independent

Shiphay ward – 2 seats up for election

  1. Dennis Raymond Brewer – Liberal Democrat
  2. Darren John Cowell – Independent
  3. Stuart Gale – Labour Party
  4. Mark Kingscote – Conservative Party
  5. Rob Loxton – Independent
  6. Dan Maddock – Conservative Party
  7. Richard john Raybould – Liberal Democrat
  8. Jenny Stoneman – Green Party

St. Peters with St. Marys ward – 2 seats up for election

  1. Celia Brown – Independent
  2. Steve Bryant – Conservative Party
  3. Adan James Carter – Liberal Democrat
  4. Jean Mary Cope – Liberal Democrat
  5. Julian Gunther – Green Party
  6. Paul Leon Labistour – Conservative Party
  7. Terry Manning – Independent

For more detailed information on candidates, you can check the Torbay Council website here: https://www.torbay.gov.uk/council/voting-and-elections/elections-and-referendums/

The polls open from 7am on Thursday 2nd May, and will be open until 10pm

Unfortunately, the registration date for eligibility to vote in the local elections has passed. European Elections take place on 23rd May, and the cut off for registration is 7th May. You can register to vote here: https://www.gov.uk/register-to-vote

You can join us on our social media pages, follow us on Facebook or Twitter and keep up to date with whats going on in South Devon.

Got a news story, blog or press release that you’d like to share or want to advertise with us? Contact us

Jack. 24 years old. Journalist at We Are South Devon and a national political campaigner.